Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak žvatláme - hrůzostrašně a ještě o ničem

10. 06. 2017 8:27:34
Sledujete to také, nebo jsem verbálním vnímáním okolí postižený jenom já? Kecy se na nás valí z rádia, televize, od kolegů z práce - a to by pro začátek stačilo. Ať víme, o čem se bavíme, patřilo by se uvést několik příkladů.

Mnoho otloukané používání zdrobnělin dospělými, které je podle mě zženšťuje, zdětinšťuje, takže zcela jistě i ztrapňuje, jen tečnu. Masíčko, kafíčko, přestávečka, prácička – sice z toho šílím, ale čert to vem, když hrnek je malý a přestávka opravdu krátká, ale nesmyslná spojení, jako třeba malinkaté autíčko nebo drobná chybička, už fakt nepoberu.

Zarezervovat, dozalít, dovyčistit, předpřipravit, vyzjistit, uzakončit, atd., atd., - kdo si myslí, že na těchto slovesech není nic zvláštního, tak je svým způsobem šťastný člověk. Považuji je totiž za indikátor jazykové bezcitnosti, nevšímavosti až otupělosti.

Zcela určitě ho nezaujme ani následnující: Nejideálnější, nejzásadnější, nejoptimálnější, nejposlednější, nejzákladnější, nejprestižnější. Přesně tohle používají ti, kteří nechápou, že když je něco ideální, nic víc ideálnějšího už neexistuje! To samé platí o ostatních případech. Ale pozor, třeba výhodný a nejvýhodnější, pracovitý a nejpracovitější, hlouposti nejsou.

A co takhle zjednodušování záporu, když přemýšlet o opaku je marno nebo není čas? Mluva politiků je toho zářným příkladem: Domluva - nedomluva, pomluva – nepomluva, pohoda – nepohoda, rozhovor – nerozhovor, důraz – nedůraz, důkaz - nedůkaz. Škoda, že je jen otázkou času, kdy tyhle paskvily zlidoví, takže se z nich stanou takové obvyklosti jako třeba důvěra – nedůvěra, spokojenost – nespokojenost. Staronové výmysly, např. pakliže a bedlivě, užívání zdvojování slov stejného významu - protože a poněvadž, jen a pouze, mi také nejsou po chuti.

Nemine týdne, abych se z televizní kriminální reportáže nedozvěděl, že policie prostor hermeticky uzavřela. Zprávaři a redaktoři z terénu by si už konečně měli uvědomit, co znamená hermeticky uzavřený, protože když policie něco omotá „mlíkem,“ hermetricky uzavřené to určitě není, ani kdyby to zdůraznili stokrát.

Pozadu nezůstávají ani sporťáci. Jak jinak, když je během fotbalového zápasu schopen vyslovit, že útočníkovi byla adresována přihrávka, nebo že mu byla nabídnuta střela. Fakt super obraty! A já bych chtěl tolik vědět, kdo komu přihrál, kdo zahodil šanci, a vzpomenout si, kdo to řekl.

S tlacháním nezůstává pozadu ani tenisový komentátor, který se vám snaží tlouct do hlavy, že úder Plíškové byl geniální, i když nebyl. Způsobil to jenom její špatný výkon během osmifinálového RG zápasu, kdy zahrála úder sice vítězný, ale naprosto průměrný. Na druhou stranu také není vzácností, jaké ticho při oslnivých tenisových výměnách v televizi kolikrát panuje. Jako by si pan odborník od mikrofonu někam lidsky odskakoval. Jenomže až nadmíru prostaticky často. A když se jedné krásné výměny přece jenom probere, dovolí si diváky během chvilky dvakrát informovat o tom, že síť je na obou krajích kurtu o pár centimetrů vyšší, což musí po pěti minutách čučení na tenis dojít i sportovnímu analfabetovi.

A když už jsme u toho tenisu, tak s mluvou na štíru nezůstávají ani naše slavné tenistky. O Karolíně se už dlouho ví, že se při ní příliš nevysiluje. Ledabylé otevírání pusy s nádechem anglického akcentu by se dalo i ustát, ale své řečnění drmolí, spěchá při něm, jako by jí měl ujet poslední vlak do Loun, a přitom by jen odešla do šaten o chvíli později. Spěch po prohraném utkání jedině beru, to by ji mohlo na další turnaj uletět letadlo. Neříkejte mi, že by bylo na škodu jakoukoli rychlou řeč zpomalit. Troufám si tvrdit, že by se každému i obsahově zkvalitnila.

Ale i když je někomu rozumět, nemusí to být pokaždé výhra. Hvězdičce Markétě Vondroušové jsem při tenisovém zpovídání její „jako“ přesně nepočítal, ale počtem má zdatně našlápnuto sekundovat svým starším kolegyním. A když ke svým oblíbeným „jakám“ přidají ještě „prostě,“ nikdo by z toho neměl mít dobrý pocit.

To je neživí, jsou živy tenisem, namítnete, a když to zevšeobecníte na všechny sportovce - reprezentanty, tak proč by se zrovna oni měli zabývat tak nepodstatnou záležitostí, jako je pár českých vět bezprostředně po zápase. Možná proto, myslím si já, že všichni umí minimálně anglicky, takže hloupí nejsou, že jejich mateřštinou je čeština, že jim naslouchá a jsou vzorem pro tisíce českých fanoušků!

Když už jsem zabrousil do angličtiny, tak se hodně vžil překlad Have a nice day jako Měj hezký den a Thank you for your time jako Díky za váš čas. A přitom si znatelně vybavuji scénu z hodiny angličtiny před 25 lety, když první výraz Tibor doslovně přeložil jako Měj hezký den a naší lektorce to hodně nadzvedlo obočí: Ale, ale, takhle přece nemluvíme, že ne? odpověděla mu. No a vida, už mluvíme! Ano, nelíbí se mi to, já raději přeji hezký den a děkuji za to, že jste si udělal čas.

Další amerikanismus spatřuji v obratech budeme na tom pracovat, budeme vám hrát písničky, budeme to dodělávat... Chápal bych něco, co by řeč zjednodušovalo, ale touto novotou se sdělení prodlužuje! Opravdu nevím, proč se tak houfně ztrácí zapracujeme na tom, zahrajeme vám písničky, doděláme to.

Nejsem až takový puntičkář a konzerva, jak si právě teď mnozí myslí, uvědomuji si, že v každém jazyce vznikají nová slova a obraty, okolnostmi se mění, vyvíjí, a jedinec proti tomu nic nezmůže. Dobře, klidně, poslužme si, ale přemýšlejme u toho. Jde totiž o to, aby se nám jazyk nevyvíjel neandrtálským směrem, abychom na něj mohli být hrdí!

Autor: Martin Hatala | sobota 10.6.2017 8:27 | karma článku: 32.85 | přečteno: 1294x

Další články blogera

Martin Hatala

Bylo to fajn, nevěsto!

„Aby ti nebyla zima,“ a objal ji kolem obnažených ramen. Neodpověděla, neucukla. Konečky prstů ji začal po rameni opatrně a jemně hladit. Nic neříkala, ale ostře se k němu otočila: „A ty bys opravdu chtěl být mým milencem?“

15.10.2017 v 8:20 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 638 | Diskuse

Martin Hatala

Nešla bys na pivo?

Už delší čas jsem ji sledoval. Jak se koupala, jak se opalovala, jak si mě vůbec nevšímala. Přesto jsem ve své pozorovatelské činnosti nepolevoval, nepřestával si přát, aby se aspoň jednou podívala mým směrem, jednou jedinkrát na

22.9.2017 v 12:43 | Karma článku: 22.25 | Přečteno: 944 | Diskuse

Martin Hatala

Tak jak to ostříháme?

Ti, kdo mě dobře znají, už vědí, co názvem blogu sleduji, ti text dál číst nebudou. Ale vy ostatní, vy byste mohli! Do mrtě mě totiž může vytočit to, když...

14.9.2017 v 13:36 | Karma článku: 20.29 | Přečteno: 912 | Diskuse

Martin Hatala

Platit předem, a dýško taky předem?

Tak z toho jsem byl hodně vysoko na větvi. A dělo se to zrovna teď v létě hlavně v restauračních zahrádkách, že si jídlo a pití objednáte u barového pultu uvnitř nebo u okýnka, a hned platíte. Já jsem měl vždycky zato, že

5.9.2017 v 14:04 | Karma článku: 31.80 | Přečteno: 2419 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl čtvrtý: Zopakovat.

Když jsem psal svůj úplně první blog, zakončil jsem ho slovy: „Včera jsme byli označeni za šejdíře, dnes jsme strašeni nepřízní mocných. Co zítra?"

19.10.2017 v 23:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tomáš Heller

Je třeba otevřít českou otázku

Od politiků a z médií často slýcháváme, že společnost je rozdělená. Mají pravdu. Kde ale hledat podstatu tohoto rozdělení, jehož svědky jsme denně?

19.10.2017 v 23:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 477 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 5.28 | Přečteno: 97 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 661 | Diskuse
VIP
Počet článků 513 Celková karma 23.14 Průměrná čtenost 1554

Myslete si o mně co chcete, stejně mě pravdivě nepoznáte. Ani z mých knížek - Martin Hattala: http://www.palmknihy.cz/web/   hatala.m@seznam.cz

Elektronické knihy k recenzím mi na požádání laskavě poskytují www. palmknihy.cz, za což jim děkuji.

Moje čtvrtá knížka "Čekání na gól" je k mání na: www.kniznieshop.cz.

 

neviditelny text

Recenzent - Knihy.iDNES.cz Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.