Ještě k pohádce Kouzelník Žito

2. 01. 2019 15:09:56
Až velmi početná nelichotivá divácká reakce nad touto štědrovečerní pohádkou mě přinutila ji zhlédnout, a udělat si tak názor svůj. A jak nepřekvapivé, opět se tomuto davovému odporu vymykám. Tedy, ne že bych toto filmové dílo

velebil do nebes, ale tak masové zkritizování si rozhodně nezaslouží. Na několika příkladech ukážu, že televizní Štědrý večer mohl dopadnout ještě hůř.

Třeba to, kdyby novorozenec nebyl nalezen v žitě, ale v ječmeni. To pak chudák, další nalezenec v obilí, král Ječmínek! Nastaly by pletky s pohádkou a pověstí, a byl by z toho pěkný maglajz! Ten ostatně mohl nastat i v případě volání na Žiťáka. Jak podobné s voláním: Žiďáku! A co kouzelník Oves? Jenom to ne! Ahoj Ovsáku a ahoj Ovčáčku je nasnadě. Z obilí to u mě jednoznačně vyhrává Kouzelník Pšenice!

K hereckým výkonům: Tady bych si dovolil uvést, že herce nesmírně obdivuji. Nedozírnou měrou je to tím, že sám bych nezahrál ani trefenou kuželku nebo strefeného a zmrzlého Němce u Stalingradu. Proto skládám hold i výkonům Denise Šafaříka a Anny Kadeřávkové. Opravdu! Je to i tím, že nemám rád herce, kteří často přehrávají, například Postráneckého nebo Zedníčka, když přehrávané herectví pana Menšíka nebo Vlasty Buriana už tak nějak zlidovělo.

Denis je mladý herec, začátečník, a svým výkonem mi hodně připomněl také mladého Václava Neckáře v Šíleně smutné, kde mi připadá, že si vystačí s hraním sám sebe. Zajímavé, že na něj jsem kritiku neslyšel, snad proto, že za něj orodovala role i povolání zpěváka.

I tady výkon pořád mnohem lepší než kamenná tvář a nezáživně odříkané monology Romana Vojtka v pohádce Dvanáct měsíčků. Ostatně, ono i jeho jiné role stojí za pendrek ztvárnění. Opravdu, zase za rok si na toho bezbrvu vzpomeňte. Mírně ho omlouvá snad jenom to, kdyby dostal (dostává vždycky) špatně zaplaceno.

Divácké kritice neušla ani samotná tělesná konstituce hlavního hrdiny, která je poněkud vyzáblá, ne však vyloženě nesportovní, jak také někdo podotknul. Třeba za pingpongovým stolem mezi všechny ty skandinávské perssony a clarkssony, neřku-li čínské wangy a chaongy by pohádkový herec hravě zapadl. Nesporným faktem ale je, že při toulkách s rancem buchet přes rameno by to naše kouzelnické vyžle mělo hodně náročné.

Pohádka měla děj, tak proč kolem ní takový humbuk? Dokonce i s výraznou scénou, jak v ní Žito, obdařen kouzelnou mocí, trestal nepoctivce. Oj, vládnout takovou silou i v reálném životě, to by se panečku vylidňovalo! A tak si myslím, že pohádka bude aktuální v každé době, a právě proto se mnoha lidem nelíbila.

V příběhu prý chybí vtip. Avšak i tady bych si dovolil nesouhlasit, protože já jsem jeden pokus o vtípek našel. To, když čert Liška nazve Žita žertovně Ječmenem. Nebo se Liška spletl? Nebo pojmenování vzniklo nevědomky až na place a nikdo změnu nepostřehl? Ať je tomu tak či onak, s tím už nic nenaděláme, už je to tam! Škoda jen, že vtip neměl žádné sourozence.

Pohádkám, v kterých je přehršel počítačem vytvořených efektů, nemůžu přijít na chuť, proto jsem u této zajásal. I když... vlastně nevím, nedodíval jsem se na ni do konce proto, že konec bývá v pohádkách vždycky stejný - šťastný, a já nerad ztrácím čas.

Věřte, že s tímto pohádkovým příběhem to není tak zlé, jak si myslíte teď. Ono to chce více vstřebávacích chvilek, dostatek času, který to špatné zatlačí, a do popředí vytáhne to lepší. Tedy úplně stejně jako při zamilovanosti.

A když ani to nepomůže, ani tehdy není vše ztraceno. Snad se mnou budete souhlasit, že třeba Popelka, Pyšná princezna, i ta se zlatou hvězdou na čele jsou pohádky poměrně povedené. A proč si to myslíme? Je to díky pohádkám průměrným, jejichž nezanedbatelný přínos je ve srovnávání. V tom, že právě ty méně zdatné dávají vyniknout těm vydařenějším. Proto se na ty horší tolik nezlobme. :-)

Autor: Martin Hatala | středa 2.1.2019 15:09 | karma článku: 25.39 | přečteno: 3199x

Další články blogera

Martin Hatala

Porucha řidičské tolerance

Od středních poloh Vysočiny konečně napadl sníh, a jak jinak, nadělal řidičům nemalé problémy. Zásluhou přinejmenším jednoho, který nevyjel „Hlinečák.“ Měl vůbec zimní gumy, byl to kamioňák, překroutil místní serpentiny?

12.12.2018 v 11:27 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 884 | Diskuse

Martin Hatala

Nevkusné podbízení některých reklam

Dívám se na televizní reklamy a žasnu. Touha po zisku válcuje zralý úsudek a logiku! Tabletky ACC long do sebe ládujte hned při prvním náznaku kašle, Paralen plus užívejte hned při prvních příznacích nemoci, úplně nejlíp všechno

30.11.2018 v 13:09 | Karma článku: 21.03 | Přečteno: 650 | Diskuse

Martin Hatala

Pořad Moje tvář má známý hlas je úchylárna

A mohl bych napsat, že úchylárna na entou, protože: Herci a herečky se tam snaží napodobovat kohosi, respektive změnit vlastní zjev a zpěv na někoho jiného. Už to se ve své podstatě neztotožňuje s názvem pořadu, protože při

16.11.2018 v 13:52 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 2441 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Zygmunt Bauman – Výhody a nevýhody svobody

Tekutá modernita je sociologický pojem, který poprvé použil polský sociolog a filozof Zygmunt Bauman k popsání soudobé společnosti a jejích změn.

19.1.2019 v 15:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 |

Vlasta Pechová

Vlastínové divadlo

Občas si plním sny. Především, když zjistím, že jsou splnitelné a od jejich realizace mne dělí pouze vlastní akce. Když se ten sen splní, rozvíjí se dál. Tady je příběh Vlastínového divadla!

18.1.2019 v 19:28 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 113 | Diskuse

Pavel Hewlit

Jak mě dokázalo vzrušit padesát vteřin

Podotýkám vzrušit duševně – ne sexuálně. Víte, netřeba hned do všeho plést erekci nebo zvlhčení intimní partií za účelem průniku. Ačkoli uznávám obé naznačené lze dosáhnout při mnohém.

18.1.2019 v 15:28 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 570 | Diskuse

Karel Orlík

Potřebujeme ještě v roce 2019 Bibli?

„Bible je jediný bestseler, jehož autor zná všechny své čtenáře.“ Izraelský král Šalomoun, syn krále Davida, ve své době nejmoudřejší muž na zemi, uzavírá svou životní „filosofii“ slovy: „Měj Boha v úctě a žij podle Jeho vůle.“

18.1.2019 v 7:18 | Karma článku: 16.10 | Přečteno: 288 | Diskuse

Karel Sýkora

Johnny Cash – Jesus

J. R. Cash byl americký zpěvák, kytarista a skladatel. Proslul především díky country, ale svým rozsahem patřil i do dalších žánrů. Podle mnoha hudebních kritiků se stal jedním z nejvýznamnějších amerických zpěváků.

17.1.2019 v 19:18 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 114 |
VIP
Počet článků 542 Celková karma 25.87 Průměrná čtenost 1556

Myslete si o mně co chcete, stejně mě pravdivě nepoznáte. Ani z mých knížek - Martin Hattala: http://www.palmknihy.cz/web/   hatala.m@seznam.cz

Elektronické knihy k recenzím mi na požádání laskavě poskytují www. palmknihy.cz, za což jim děkuji.

Moje čtvrtá knížka "Čekání na gól" je k mání na: www.kniznieshop.cz.

 

neviditelny text

Recenzent - Knihy.iDNES.cz Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více

Najdete na iDNES.cz