Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak žvatláme - hrůzostrašně a ještě o ničem

10. 06. 2017 8:27:34
Sledujete to také, nebo jsem verbálním vnímáním okolí postižený jenom já? Kecy se na nás valí z rádia, televize, od kolegů z práce - a to by pro začátek stačilo. Ať víme, o čem se bavíme, patřilo by se uvést několik příkladů.

Mnoho otloukané používání zdrobnělin dospělými, které je podle mě zženšťuje, zdětinšťuje, takže zcela jistě i ztrapňuje, jen tečnu. Masíčko, kafíčko, přestávečka, prácička – sice z toho šílím, ale čert to vem, když hrnek je malý a přestávka opravdu krátká, ale nesmyslná spojení, jako třeba malinkaté autíčko nebo drobná chybička, už fakt nepoberu.

Zarezervovat, dozalít, dovyčistit, předpřipravit, vyzjistit, uzakončit, atd., atd., - kdo si myslí, že na těchto slovesech není nic zvláštního, tak je svým způsobem šťastný člověk. Považuji je totiž za indikátor jazykové bezcitnosti, nevšímavosti až otupělosti.

Zcela určitě ho nezaujme ani následnující: Nejideálnější, nejzásadnější, nejoptimálnější, nejposlednější, nejzákladnější, nejprestižnější. Přesně tohle používají ti, kteří nechápou, že když je něco ideální, nic víc ideálnějšího už neexistuje! To samé platí o ostatních případech. Ale pozor, třeba výhodný a nejvýhodnější, pracovitý a nejpracovitější, hlouposti nejsou.

A co takhle zjednodušování záporu, když přemýšlet o opaku je marno nebo není čas? Mluva politiků je toho zářným příkladem: Domluva - nedomluva, pomluva – nepomluva, pohoda – nepohoda, rozhovor – nerozhovor, důraz – nedůraz, důkaz - nedůkaz. Škoda, že je jen otázkou času, kdy tyhle paskvily zlidoví, takže se z nich stanou takové obvyklosti jako třeba důvěra – nedůvěra, spokojenost – nespokojenost. Staronové výmysly, např. pakliže a bedlivě, užívání zdvojování slov stejného významu - protože a poněvadž, jen a pouze, mi také nejsou po chuti.

Nemine týdne, abych se z televizní kriminální reportáže nedozvěděl, že policie prostor hermeticky uzavřela. Zprávaři a redaktoři z terénu by si už konečně měli uvědomit, co znamená hermeticky uzavřený, protože když policie něco omotá „mlíkem,“ hermetricky uzavřené to určitě není, ani kdyby to zdůraznili stokrát.

Pozadu nezůstávají ani sporťáci. Jak jinak, když je během fotbalového zápasu schopen vyslovit, že útočníkovi byla adresována přihrávka, nebo že mu byla nabídnuta střela. Fakt super obraty! A já bych chtěl tolik vědět, kdo komu přihrál, kdo zahodil šanci, a vzpomenout si, kdo to řekl.

S tlacháním nezůstává pozadu ani tenisový komentátor, který se vám snaží tlouct do hlavy, že úder Plíškové byl geniální, i když nebyl. Způsobil to jenom její špatný výkon během osmifinálového RG zápasu, kdy zahrála úder sice vítězný, ale naprosto průměrný. Na druhou stranu také není vzácností, jaké ticho při oslnivých tenisových výměnách v televizi kolikrát panuje. Jako by si pan odborník od mikrofonu někam lidsky odskakoval. Jenomže až nadmíru prostaticky často. A když se jedné krásné výměny přece jenom probere, dovolí si diváky během chvilky dvakrát informovat o tom, že síť je na obou krajích kurtu o pár centimetrů vyšší, což musí po pěti minutách čučení na tenis dojít i sportovnímu analfabetovi.

A když už jsme u toho tenisu, tak s mluvou na štíru nezůstávají ani naše slavné tenistky. O Karolíně se už dlouho ví, že se při ní příliš nevysiluje. Ledabylé otevírání pusy s nádechem anglického akcentu by se dalo i ustát, ale své řečnění drmolí, spěchá při něm, jako by jí měl ujet poslední vlak do Loun, a přitom by jen odešla do šaten o chvíli později. Spěch po prohraném utkání jedině beru, to by ji mohlo na další turnaj uletět letadlo. Neříkejte mi, že by bylo na škodu jakoukoli rychlou řeč zpomalit. Troufám si tvrdit, že by se každému i obsahově zkvalitnila.

Ale i když je někomu rozumět, nemusí to být pokaždé výhra. Hvězdičce Markétě Vondroušové jsem při tenisovém zpovídání její „jako“ přesně nepočítal, ale počtem má zdatně našlápnuto sekundovat svým starším kolegyním. A když ke svým oblíbeným „jakám“ přidají ještě „prostě,“ nikdo by z toho neměl mít dobrý pocit.

To je neživí, jsou živy tenisem, namítnete, a když to zevšeobecníte na všechny sportovce - reprezentanty, tak proč by se zrovna oni měli zabývat tak nepodstatnou záležitostí, jako je pár českých vět bezprostředně po zápase. Možná proto, myslím si já, že všichni umí minimálně anglicky, takže hloupí nejsou, že jejich mateřštinou je čeština, že jim naslouchá a jsou vzorem pro tisíce českých fanoušků!

Když už jsem zabrousil do angličtiny, tak se hodně vžil překlad Have a nice day jako Měj hezký den a Thank you for your time jako Díky za váš čas. A přitom si znatelně vybavuji scénu z hodiny angličtiny před 25 lety, když první výraz Tibor doslovně přeložil jako Měj hezký den a naší lektorce to hodně nadzvedlo obočí: Ale, ale, takhle přece nemluvíme, že ne? odpověděla mu. No a vida, už mluvíme! Ano, nelíbí se mi to, já raději přeji hezký den a děkuji za to, že jste si udělal čas.

Další amerikanismus spatřuji v obratech budeme na tom pracovat, budeme vám hrát písničky, budeme to dodělávat... Chápal bych něco, co by řeč zjednodušovalo, ale touto novotou se sdělení prodlužuje! Opravdu nevím, proč se tak houfně ztrácí zapracujeme na tom, zahrajeme vám písničky, doděláme to.

Nejsem až takový puntičkář a konzerva, jak si právě teď mnozí myslí, uvědomuji si, že v každém jazyce vznikají nová slova a obraty, okolnostmi se mění, vyvíjí, a jedinec proti tomu nic nezmůže. Dobře, klidně, poslužme si, ale přemýšlejme u toho. Jde totiž o to, aby se nám jazyk nevyvíjel neandrtálským směrem, abychom na něj mohli být hrdí!

Autor: Martin Hatala | sobota 10.6.2017 8:27 | karma článku: 32.59 | přečteno: 1271x

Další články blogera

Martin Hatala

Klapka: Cuketa a já poprvé!

Asi takhle na vysvětlenou: Předem upozorňuji, že jsem dlouho nekuchtil, ale nahromadění dvou cuket mě dohnalo k jejich zpracování. To je jednoduché, slyšel jsem od šťastné dárkyně, jejíž ledničce se značně ulevilo. Ochutíš,

16.8.2017 v 15:47 | Karma článku: 16.13 | Přečteno: 538 | Diskuse

Martin Hatala

Jak mě našel pes

Ano, tak přesně tenhleten šampión z obrázku mě vyčmuchal. Z fotky nevypadá jako veliký a mohutný, ale věřte, že byl. A jak to s ním začalo? Nebylo teplo ani zima, a já se na jednom pěkném místě koupal. Vylezu z vody, sednu si na

7.8.2017 v 17:25 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 819 | Diskuse

Martin Hatala

Marek Eben mě zklamal

Myslel jsem si o něm, jaký je to mistr v moderátorském oboru, ale i on chyboval. I tak pro mě jedničkou stále je, jen potvrdil rčení o tom, že i mistr tesař se někdy utne. Bylo to nedávno při komentování Karlovarského filmového

24.7.2017 v 14:16 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 3168 | Diskuse

Martin Hatala

Proč lidi tolik přitahuju?

Mimo jiné jsem i cyklista, ale zdá se, že ne běžný, protože: Přijedu na pláž k přehradě, sesednu z kola a přemýšlím, jestli se mi tam líbí, jestli zůstanu. Zatímco se dívám kolem, zblízka na mě začne civět paní, která je tam

15.7.2017 v 8:38 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 768 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Vysušil

Proč se otravovat s výročími typu '68

Okupace 68? No a co, už s tím neotravujte. Život jde dál, myslí si Marek Raida. Co zajímalo naše dědy, nezajímá naše děti. A kdo to nechápe, měl by si dát studenou sprchu a naučit se vnímat svět v nových souvislostech.

23.8.2017 v 7:20 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 84 | Diskuse

Luděk Mazurek

Papež František upřednostnil zájmy uprchlíků před bezpečím a životy domácích lidí!

Dnešní poselství Papeže Františka, ve kterém povyšuje zájmy uprchlíků nad národní bezpečnost a hájí údajné „právo“ kohokoli vstupovat do jakékoli země, která má mít povinnost se pak o něj postarat, je skutečně nevídané a šokující.

22.8.2017 v 21:06 | Karma článku: 37.84 | Přečteno: 1343 | Diskuse

Tomáš Gayer

Slova papeže Františka mě moc potěšila

Slova papeže Františka, že zájmy uprchlíků jsou důležitější než národní bezpečnost, mě nesmírně potěšila. Předpokládám, že ještě tento týden....

22.8.2017 v 19:29 | Karma článku: 38.74 | Přečteno: 2067 | Diskuse

Jan Ziegler

Mnozí Rusové stále hájí brutální okupaci Československa

Se zájmem jsem se včera podíval na dokument České televize Invaze 1968 ruský pohled. Smutné ovšem je, že názory sovětského generála, který prokazatelně lhal o srpnové okupaci, v Rusku stále převažují.

22.8.2017 v 19:20 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 688 | Diskuse

Karel Trčálek

Památník Vasiľa Biľaka zničila neomarxistická aktivistka

Máte doma Gottwaldovu sochu? Nebo Leninovu? Pak jste ji určitě někde ukradli, nezákonně zprivatizovali

22.8.2017 v 19:09 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 472 | Diskuse
VIP
Počet článků 508 Celková karma 21.81 Průměrná čtenost 1548

Myslete si o mně co chcete, stejně mě pravdivě nepoznáte. Ani z mých knížek - Martin Hattala: http://www.palmknihy.cz/web/   hatala.m@seznam.cz

Elektronické knihy k recenzím mi na požádání laskavě poskytují www. palmknihy.cz, za což jim děkuji.

Moje čtvrtá knížka "Čekání na gól" je k mání na: www.kniznieshop.cz.

 

neviditelny text

Recenzent - Knihy.iDNES.cz Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.